Daj sa dokopy so svojím kmeňom

1/21 tipov pre radosť v roku 2021


„Cítim sa tak sama.“

„Už som niekoľko mesiacov nevidel rodičov.“

„Chýbajú mi kamaráti a kolegovia.“

Počúvam to posledné mesiace z rôznych strán, od mojich blízkych či klientov.


Sme sociálne bytosti a potrebujeme sa navzájom. Jasné, že bez spojenia s iným ľuďmi vieme prežiť dlhšie ako bez vzduchu, vody, či jedla. Ale aký je to život?

Pred nástupom priemyselnej revolúcie (na Slovensku v regiónoch ešte do polovice minulého storočia) sme fungovali v skupinách 50 až 150 úzko prepojených ľudí. Museli sme si dôverovať a spolupracovať, aby sme prežili. Život bol tvrdý a potrebovali sme sa navzájom. Máme v bunkovej pamäti, že keby sme opustili svoj kmeň, dlho by sme neprežili. Preto máme dodnes silnú potrebu patriť do malých skupín, ktoré majú svoj jasný účel.

Moderný svet, hlavne ten západný, vyzdvihuje jednotlivca a jeho neobmedzené možnosti. Áno, môžeme byť spojení online s tisíckami iných ľudí, ale napriek tomu sa mnohí z nás cítia osamelo a máme strach. Chýbajú nám skutočné a hlboké spojenia, aké vznikajú v malých skupinách ľudí, ktoré spája niečo ozajstné, založené na podobných hodnotách.

Súčasná spoločnosť išla proti tomuto prirodzenému nastaveniu a pandémia len zhoršila, čo sa už kazilo. Prostredníctvom výskumu realizovaného vrámci 12 európskych krajín sa zistilo, že štyria z desiatich ľudí, ktorí vravia, že sa cítia počas pandémie osamelí, sa takí cítili ešte pred vypuknutím pandémie. A ak niečo zásadne nezmeníme, veľa ľudí sa bude cítiť osamelých aj po pandémii.

Pretože okrem Covidu sa vo svete už dlhšie šíri ďalšia epidémia – epidémia osamelosti, hoci je to „len“ subjektívny pocit a nie je merateľná. Osamelosť však môže spôsobovať srdcové ochorenie, artritídu, diabetes typu 2, demenciu a prirodzene tiež depresie vedúce k pokusom o samovraždu.

Veľká Británia nedávno zriadila ministerstvo pre osamelých ľudí, pretože podľa výskumov každý siedmy až ôsmy Brit pociťuje osamelosť. My také ministerstvo nemáme, ako si teda poradiť s osamelosťou?

S osamelosťou si vieme poradiť tak, že sa staneme súčasťou nejakého kmeňa. Môžeme hľadať komunitu, ktorá už existuje alebo si ju môžeme vytvoriť podľa seba. Obklopiť sa tými, ktorí majú podobné záujmy ako my.


Ak totiž máme svoj kmeň, komunitu, partičku, či ako si to nazvete, tak je to nielen cesta von z osamelosti, ale tiež veľká podpora nášho zdravia a vitality.

Ak chcete mať dlhý a šťastný život, obklopte sa ľuďmi, s ktorými si rozumiete a máte sa radi. Dokazujú to podľa vedcov obyvatelia tzv. Modrých zón, teda miest na Zemi, kde sa ľudia v zdraví dožívajú výnimočne vysokého veku.

Je to zvláštne, že keď život ide bez prekážok ako po masle, dáva nám málo príležitostí k tomu, aby sme si boli naozaj blízko. K silnému pocitu spolupatričnosti nás vedia priviesť práve náročné situácie. Vždy to tak bolo. Ako rodina, kamaráti, či kolegovia sa vieme zrazu dať dokopy, keď sa niečo deje, hoci predtým mohli byť vzťahy vlažné.

Pre mňa pomerne stresujúca, no zároveň veľmi zmysluplná situácia bola každoročná príprava Konferencie Happy Company. Chystali sme ju takmer rok, ale posledný mesiac bol vždy najťažší. A úplne najnamáhavejších bolo 24 hodín pred krásnym silným konferenčným dňom, ktorý zaplnil Divadlo Aréna.

Až pri písaní tohto blogu mi napadlo, prečo nás to vtedy všetkých tak spojilo. Jasné, zblížil nás deň D a celá atmosféra toho dňa, energia prednášajúcich a účastníkov. Ale dalo nás dokopy aj to, že sme prekonali niečo, čo bolo ozaj náročné. Každý z prípravného tímu mal toho veľa naloženého a zároveň, ak bolo treba, pomáhal tomu, kto potreboval. Aby to celé dobre dopadlo, záviseli sme jeden od druhého.

Práve krízy často najviac spájajú komunity. Počas vojny, pri požiari alebo záplavách, si ľudia vedeli navzájom pomôcť a zjednotiť sa. Prínosom dobrovoľníckych aktivít bolo aj to, že znižovali traumu a dopad krízovej situácie na duševné zdravie ľudí, ktorí pomáhali.

No pri tejto pandémii na to treba ísť inak. Covid je iný v tom, že hoci zasiahol globálne, nespája nás, ale izoluje. Namiesto toho, aby sme pomáhali jeden druhému naozaj fyzicky, čelíme mu osamote. Nemáme teraz možnosť osobne sa stretávať, vlastnými rukami pomôcť alebo aspoň navzájom veci osobne zdieľať. Všetko, čo môžeme robiť, je zostať doma. Ale nemusíme zostať doma osamelí a pasívni. Aj v týchto časoch je možné, dokonca nutné, dať sa dokopy so svojím kmeňom.

Tu je niekoľko tipov, ktoré mne a mojim klientom fungujú:

 

1.    Porozmýšľajte o tom, aký kmeň už máte

Možno máte priateľov či známych, na ktorých ste predtým nemali toľko času. Môžu to byť okrem vás ešte dvaja ďalší ľudia, ktorí uvítajú, že spojenie oživíte a dáte do online priestoru. Ideálne je, ak má váš mini kmeň aj nejaký zámer, niečo, čo by každého člena skupiny niekam posunulo. Napríklad sa môžete navzájom podporovať v zvládaní práce a detí naraz, v nájdení si času pre seba či minimalizácii domova. Je skvelé mať aspoň priestor na spoločné zdieľanie. Stačí si nájsť dve hodiny raz za dva týždne a naplniť ich niečím, čo vám živí dušu alebo telo.

 

2.    Ak kmeň nemáte, môžete sa do nejakého pridať alebo si ho vytvoriť

Je toľko rôznych skupín, ktoré združujú prívržencov kváskovania, turistiky, maľovania, otužovania, písania, meditácie a všeličoho možného. Len tak pre zaujímavosť si pozrite, v akých skupinách sú vaši priatelia. Môžete sa podeliť o to, čo už viete alebo sa niečo nové naučiť.

Prípadne môžete mať nápad a poznáte niekoho, kto tiež niečo nosí v hlave. A dve hlavy sú lepšie ako jedna. A viac hláv je lepších ako dve :). Dajte sa dokopy a podporujte sa navzájom, každý má inú sadu silných stránok a skúseností.

 

3.    Staňte sa súčasťou viacerých kmeňov a otvorte sa aj ľuďom, ktorí sú iní, ako ste vy

Hľadajte si nové okruhy, nové kmene, rôznorodosť nás obohacuje a posúva. Neustále sa meníme a noví ľudia nám prinášajú novú energiu do života.

Zahrňte do svojho kmeňa ľudí, s ktorými ladíte, ale aj takých, ktorí vidia svet iným spôsobom. Práve tí, ktorí sú v niečom iní ako vy, vám môžu o vás veľa prezradiť. O tom, čo ste o sebe doteraz nevedeli alebo o skrytých vlastnostiach, ktoré boli doteraz v tieni.

 

Urobte prvý krok k svojmu kmeňu,

skúste venovať pravidelnú pozornosť starším kontaktom alebo vyskúšajte nadviazať nové. A dajte vedieť na FB Žiť s radosťou, ako sa vám v tom darí. Tam nájdete postupne aj tie moje kmene.

 

© Copyright 2022 Lydia Ladanová - Všetky práva vyhradené | Powered by Mastery.sk